مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

افسردگی با غم، اندوه و ناراحتی فرق دارد!

مرگ شخصی که از صمیم قلب دوست داشتید، از دست دادن شغلی که عاشقش بودید یا پایان یک رابطه عاطفی مهم، همه این‌های می‌توانند زمینه‌ساز ناراحتی و اندوه شدیدی در وجود شما شوند که تحمل آن‌ها کار راحتی نیست و این کاملاً طبیعی است. در واقع غم و اندوه یک رفلکس طبیعی از سمت روان شما نسبت به این رخداد هاست و گاهی شدت این موضوع باعث می‌شود تا در چنین شرایطی به شکلی سطحی بگویید که افسرده هستید. شاید شما در چنین شرایطی نیازمند مشاوره روانشناسی باشید اما این بدان معنی نیست که افسرده شده باشید؛ ناراحت بودن با افسرده بودن کاملاً متفاوت است. فرآیند اندوه سوگواری برای هر فردی منحصر بفرد بوده، کاملاً متفاوت است و ممکن است منجر به بروز علائمی شود که با علائم افسردگی مشابهت دارند. هم سوگواری و هم افسردگی ، ممکن است فرآیندهای طبیعی زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند اما باز هم تکرار می‌کنیم که این دو کاملاً متفاوت هستند.

افسردگی یک بیماری نامرئی است که باید جدی گرفته شود

سوگواری و افسردگی چه تفاوت‌هایی دارند؟

·         در سوگواری ، غم و اندوه با یادآوری خاطرات و تفکر در مورد گذشته همراه است. به بیانی دیگر فرد می‌داند که علت ناراحتی او چیست اما در افسردگی بدون هیچ ریشه روشنی حس اندوه و خلأ به مدت بیش از دو هفته ادامه پیدا خواهد کرد.

·         در طول سوگواری فرد برخلاف افسردگی حس عزت نفس و اعتماد بنفس خود را حفظ می‌کند. این در حالی است که در افسردگی شخص دائم دچار این برداشت می‌شود که بی‌ارزش است و نفس کشیدن او هیچ سودی ندارد. این حس در افسردگی آنچنان مضاعف می‌شود که به جاری سوگواری و غم‌خواری، افکار مرگ و خودکشی بر فرد غالب می‌شوند.

·         اندوه و سوگواری در بسیاری افراد با گریه و زاری همراه است؛ به نوعی می‌توان گفت که بیشتر قابل بروز است اما در افسردگی اوضاع متفاوت است. یک فرد افسرده در بیشتر موارد توان ابراز حس درونی خود را نداشتی و همین باعث تشدید احساسات منفی در درون او خواهد شد.

·         سوگواری یک فرآیند طبیعی است و هیچ نیازی به درمان ندارد. با گذشت زمان نشانه و علائم سوگواری کاهش پیدا می‌کنند، شاید کمی ملایم و سخت اما کاهش شدت غم مشهود است. اما در افسردگی حس خلأ درونی بی‌وقفه و بدون کاهش در ذهن فرد جاری است.

یک نکته طلایی

یک نکته طلایی که باید دانست این است که تفاوت سوگواری و اندوه با افسردگی باعث نمی‌شود تا فردی که اندوهگین است حتماً افسرده نباشد بلکه گاهی سوگواری و افسردگی در برخی اشخاص همزمان و همگام خواهند شد. پس از فقدان حیاتی شخصی که عاشق او هستید شما بیش از هر زمان دیگری آماده افسردگی هستید و اگر نتوانید اوضاع را به خوبی مدیریت کنید، ممکن است در دام بیماری افسردگی بیفتید. اگر در درک تفاوت‌های این دو دچار تردید شدید، پیشنهاد اول ما به شما مشاوره روانشناسی است! هیچ چیز به قدر مشاوره روانشناسی نمی‌تواند در مورد شرایط روانی شما اطمینان‌بخش باشد. اگر این امکان برای شما مهیا نیست تا حضوری مراجعه کنید، می‌توانید مشاوره غیر حضوری و تلفنی را امتحان کنید. در این روش بدون نیاز به حضور شما، مرکز مشاوره در اصفهان پاسخگوی سؤالات شماست.

افسردگی یک بیماری نامرئی است که باید جدی گرفته شود