مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

احتمالاً نگرش مثبت، خوش‌بینی و واژگانی از این دست، یکی از شایع‌ترین کلمات و کلیدواژه‌هایی باشند که از زبان مشاوران شنیده می‌شوند اما مسئله این است که این واژگان تا چه حد جدی گرفته می‌شوند؟ آیا خوش‌بینی به یک ترکیب نخ‌نمای روتین در زندگی مدرن تبدیل شده است یا واقعاً افراد برای رسیدن به آن گام‌هایی محکم برمی‌دارند؟ همیشه حرف زدن تا هنگامی که پای برنامه‌ریزی عملی وسط کشیده نشود، کار آسانی است. به همین خاطر حرف زدن در مورد نگرش مثبت و خوش‌بینی بسیار کار ساده‌تری از برنامه‌ریزی برای آن است. این بار برخلاف همیشه ما تلاش می‌کنیم تا سه نکته مهم و اساسی برای رسیدن به نگرش مثبت را پیش چشم شما مورد بررسی قرار دهیم.

خوش‌بینی

باور داشته باشید که پس از هر شب، خورشید دوباره طلوع خواهد کرد

آیا داشتن نگرش مثبت الزامی است؟

چگونه برخی افراد می‌توانند تمام اعداد و ارقام را شکست داده و موفق شوند؟ چگونه برخی بدون حتی یک مشاور از قهقرای شکست برمی‌خیزند و دوباره به سوی موفقیت می‌دوند؟ و این در حالی است که هیچ استعداد خارق‌العاده‌ای ندارند! جواب اصلاً سخت نیست، آن‌ها از نگرشی که برای خود انتخاب کرده‌اند سود می‌برند. هنگامی که نگرش ما نسبت به موضوعات مختلف درست و متناسب باشد، می‌توان بیشترین حد از بهره‌وری و سود را ایجاد کرد. نگرش مثبت کمک می‌کند تا با خوش‌بینی حادترین تهدیدها و خطرات موجود در زندگی را در نقش فرصتی برای رشد ببینید. احتمالاً اگر تا اینجای متن را کامل و با رغبت خوانده باشید اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که "چیزهایی که می‌گویی جذاب هستند اما چرا هیچوقت نمی‌توانم نگرشم را اصلاح کنم؟!". پس با ما همراه باشید تا سه نکته عملی در این مورد را به شما معرفی کنیم.

خوش‌بینی

به جای جستجو، خودتان نگرش مثبت را بسازید

تلاشی آگاهانه را طرح‌ریزی کنید تا نگرش مثبت را احیا کنید

من هم پیش‌تر همچون شما جملات زیادی در مورد خوش‌بینی و لزوم نگرش مثبت خوانده بودم اما تنها زمانی توانستم آن را لمس کنم که خودم به ته خط رسیدم! در این موقعیت بود که متوجه شدم که قدرت جملات در واژگان آنها نهفته نیست بلکه این محتواست که اهمیت دارد. آگاهانه محتوای واژگان را درک کنید و تلاشی آگاهانه را به کار ببندید تا به نتیجه برسید. باور داشته باشید که تغییر از درون شما نشات گرفته و هیچ کتاب و مشاور مهم‌تر از تجربیات خود شما نیست. هر لحظه که حس کردید که این پایان دنیاست، احتمالاً از همون لحظه تغییری کلیدی در وجود شما آغاز خواهد شد. فراموش نکنید که تلاش هر قدر هم مضاعف باشد اما با آگاهی درونی همراه نباشد، نتیجه‌ای در پی ندارد! پس به جای اینکه شرایط شکست ، الگوها را به شما دیکته کند، شما استانداردهای خود را به زندگی نشان دهید.

برای حفظ نگرش مثبت چک‌برگ تأیید بسازید

باور داشته باشید اگر ذهن خود را اصلاح نکنید، او خود بزرگ‌ترین مانع و دشمن شما در راه رسیدن به اهداف خواهد بود. این شدت این مسئله تا حدی است که حتی ذهن به صورت آگاهانه ممکن است الگوها، تصمیمات و استانداردهای ذهنی شما را تغییر دهد. پس اجازه دهید تا اهداف و تصمیمات شما به روی کاغذ کوچ کنند. این کمک می‌کند تا بدون قرار گرفتن در بستر نگرش‌های منفی، نگرش مثبت خود را روی کاغذ حفظ کنید. این چک‌برگ‌ها که هر کدام بخشی از تصمیمات، اهداف و ویژگی‌های مثبت شما را دارند، می‌توانند نقش حافظه دائمی شما را بازی کنند. اجازه ندهید ذهن ، شما را گول بزند!

دیدن خوبی‌ها را تمرین کنید!

همیشه دیدن، کار ساده‌ای نیست؛ بخصوص هنگامی که بخواهید خوبی‌ها را در یک شرایط بد ببینید. این مهارتی است که آموزش آن حتی در جلسات مشاوره روانشناسی نیز ساده نیست. برای این که دیدن خوبی‌ها را تمرین کنید لازم نیست از خودتان شروع کنید. سعی کنید برای شروع، خوبی‌هایی که اطرافیان‌تان دارند را برای خودتان لیست کنید. این ایده بهتری است اگر از افرادی شروع کنید که پیش‌تر از نظر شما افراد مثبتی نبوده‌‌اند؛ اگر بتوانید صفاتی خوب در افراد منفور زندگی خود پیدا کنید پس در بدترین شرایط هم می‌توانید خوبی را ببینید!