مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

 

Figure 1 بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

 

 

 

معرفی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا :

بیشتر از قبل به اطرافیانتان محبت کنید :

شاید بتوان گفت روزها و شب هایی که داریم سپری می کنیم بعدها به عنوان نقطه عطف در تاریخ معرفی می شوند. طبیعتا این ایام تفاوت های زیادی با مواقع عادی دارند. بسیاری از کشورهای دنیا درگیر شیوع ویروس کرونا هستند و همه شهروندان در شرایط قرنطینه خانگی می باشد. به خوبی می دانیم گذراندن تمام اوقات شبانه روز در منزل کار چندان ساده ای نبوده و برای افراد خسته کننده خواهد بود. اما توجه داشته باشید که برای قطع زنجیره انتقال کرونا بهترین راهکار شناخته شده قرنطینه خانگی می باشد. پس برای احترام به حقوق و سلامت خود و دیگران فعلا باید حتی الامکان در خانه بمانیم. چرا که این ویروس به شدت واگیردار بوده و به افراد دیگری انتقال می شود. در این شرایط که مدارس و مشاغل تعطیل هستند بهتر است از بودن در کنار اعضای خانواده به خصوص کودکان نهایت لذت ببرید. به عبارتی می توان گفت یکی از راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا، محبت کردن به اطرافیان می باشد. بیشتر از قبل قدر اعضای خانواده، پدر، مادر، خواهر و برادر خود را بدانید. ممکن است در این وضعیت کنونی، برخی از اعضای خانواده تندخو و عصبانی و یا به خاطر استرس مبتلا شدن به ویروس دچار وسواس و افسردگی شده باشند. سعی کنید با آن ها به آرامی رفتار کنید و همدیگر را دعوت به آرامش نمایید. محبت کردن به اعضای خانواده و حس همدردی می تواند در ایجاد فضای صمیمی و به دور از استرس نقش مهمی داشته باشد. البته شایان ذکر است در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا مراکز مشاوره مانند مرکز مشاوره در اصفهان آماده خدمت رسانی به عموم جامعه می باشند.

 

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ ورزش کردن :

یکی از راهکارهای مفید برای حفظ روحیه و شادابی در روزهایی که کرونا بر جامعه سایه انداخته، ورزش کردن در خانه می باشد. ورزش کردن فواید بی شماری برای سلامت جسم و روح شما به همراه خواهد داشت. برای مثال با انجام ورزش، استرس و اضطراب شما کم و کمتر می شود. و هم چنین ورزش، باعث می شود نشاط شما چندین برابر شده و از تحلیل رفتن عضلات شما جلوگیری می نماید. در نتیجه سیستم ایمنی بدن شما تقویت می شود و آرامش خاصی به زندگی تان برمی گردد. پس در روزهایی که همه مجبور هستند زمان بیشتری را در خانه بگذرانند، توجه به سلامت جسم و روح اهمیت ویژه ای دارد. به همین خاطر سعی کنید در این دوران بیشتر از قبل به سلامت روان و جسم خود رسیدگی کنید. انجام نرمش روزانه به همراه سایر اعضای خانواده البته با رعایت فاصله گفته شده وزارت بهداشت می تواند سبب شادابی و تغییرات مثبت در شما شود. از این رو سعی کنید هر روز صبح با یک موسیقی شاد حتی برای چند دقیقه کوتاه به انجام حرکات ورزشی و کششی بپردازید. بعد از گذشت چند روز حتما نتیجه فوق العاده ورزش کردن بر روحیه و سلامت جسم تان را خواهید دید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 2 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا و ورزش کردن

 

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ پرهیز از جستجوی وسواس گونه اخبار و اطلاعات در مورد کرونا :

یکی از مهم ترین راهکارهای سلامت روزان در زمان کرونا، بی اعتنایی به شایعات مربوط به کرونا می باشد. در روزهای قرنطینه خانگی، اکثر افراد از هر رسانه ای به دنبال رصد اخبار ویروس کرونا و تعداد مبتلایان و فوتی های هر کشور هستند. اما توجه داشته باشید که پیگیری مداوم و وسواس گونه اطلاعات و اخبار مربوط به ویروس شوم کرونا تاثیرات مخربی بر روحیه خواهد داشت. از این رو سعی کنید حتی الامکان از جستجوی اخبار جدید در مورد ویروس کرونا و آمار فوت شدگان هر روز بپرهیزید.

 

 

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ حفظ روابط اجتماعی با دوستان و آشنایان :

حفظ تعامل با دوستان از راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا به حساب می آید. با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا  مهمانی رفتن و دید و بازدیدها امکان پذیر نیست. برای تمام ایرانیان امسال نوروز با سال های قبل تفاوت داشت. طبق آداب و رسوم پیشینیان یکی از بهترین عادات ما ایرانی ها دید و بازدید رفتن به خانه های فامیل و دوستان بوده است. اما در نوروز 99 به علت شیوع ویروس کرونا خیلی از مردم در خانه هایشان ماندند و نتوانستند برای تبریک سال جدید به دیدار بستگان و خویشان خود بروند. پزشکان برای حفظ روحیه و سلامت روان توصیه می کنند به صورت تماس تلفنی و تصویری معاشرت خود را دوستان و فامیل حفظ نمایید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 3 عدم حضور در جامعه راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

 

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ ایجاد فضای شاد در خانه :

در خانه فضا و شرایطی برای خندیدن و گذراندن اوقات خوش ایجاد نمایید. این روزها و شب ها بهترین زمان برای تماشای فیلم ها در کنار اعضای خانواده می باشد. گوش کردن به موسیقی شاد می تواند جزو یکی از راهکارهای سلامت روان باشد. در واقع با استفاده از هر روش باید فضای خانه ها را از حالت ناامیدی و کسلی به سمت شادی و نشاط برگردانیم. حتی شاید کمی رقصیدن و انجام حرکات موزون بتواند از طریق افزایش روحیه به عنوان یکی از منحصر بفرد ترین راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا به شمار رود. پس شما هم حتما حتی ده دقیقه در روز را به رقصیدن خانوادگی اختصاص دهید.

 

 

 

بررسی اثر کرونا بر روحیه

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ ایجاد طرز فکر مثبت نسبت به وضعیت موجود :

افزایش اعتماد به نفس اصلی ترین و کلیدی ترین نقش را در اجرای راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا دارد. مردم اغلب ایده ها و فکرهای سازنده ای برای آینده ی خود در سر در دارند. اما روزمرگی ها و انجام کارهای تکراری شاید هیچ وقت اجازه ی عملی کردن آن را نداده باشد. برای عملی کردن ایده های جدید لازم است افراد اعتماد به نفس خود را تقویت کنند تا بتوانند ایده ی خود را در جامعه گسترش دهند. پس حال بهتر است فرصت را غنیمت بشماریم و حتی با نگاهی به عنوان راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا، به بهبود میزان اعتماد به نفس خود مشغول باشیم. زمانی که اعتماد به نفس فرد تقویت شود، می تواند راحت تر ایده های خود را عملی سازد. چرا که به توانایی و قدرت خود ایمان دارد. کسی هم که به خود ایمان داشته باشد، می تواند قله های موفقیت را با سرعت طی کند.

قطعا بعد از کرونا افرادی را خواهیم دید که موفقیت خود را ناشی از تلاش کردن و ساختن ایده های خود در دوران کرونا می دانند. در واقع آن ها خواهند گفت که تلاش کردن برای ساختن آینده را جزو راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا می دانستند که همین امر باعث شده امروز دنیای بهتری را برای خود ایجاد کنند.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 4 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

 

در قرنطینه برای سلامت روان باید چه کرد ؟

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ بهترین زمان برای مرور خاطرات خوب :

حال که مجبور هستیم بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانیم، فرصت خوبی برای مرور خاطرات گذشته می باشد. شاید از خیلی جهات شیوع ویروس کرونا سبب آسیب و تعطیلی مشاغل شده باشد. اما می توانیم نگرش و زاویه دید خود به این بحران را تغییر دهیم. به این فکر کنیم که این مدت برای لذت بردن در کنار خانواده و یادگیری هنر و چیزهای جدید می باشد. یکی از ایده های پیشنهادی برای گذراندن دوران قرنطینه خانگی، مرور خاطرات گذشته است.

 

قاب عکس و تابلوهای شاد را به منزل خود دعوت کنید؛ راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

برای این که بتوانیم در این شرایط بهترین استفاده ممکن را از زمان ببریم، ایده های مختلفی وجود دارد. حال که تمام مردم دنیا به عنوان قرنطینه در خانه ها به سر می برند، اهمیت سلامت روانی بیش از گذشته مطرح می شود. برای این منظور می توانید سری به آلبوم و عکس های قدیمی بزنید. آلبوم خانوادگی همواره برای همه ی ما یادآور خاطرات خوش گذشته می باشد. این روزها کمی از سلیقه و ذوق خود استفاده نمایید و برای تعدادی از عکس های خانوادگی قاب عکس با کاغذ رنگی درست کنید و به دیوار نصب نمایید. اگر تکه چوب اضافه در دسترس داشتید حتما برای تهیه قاب عکس از آن بهره ببرید. پس دست به کار شوید و تصاویر زیبا و خانوادگی خود را قاب کنید و به دیوار بکوبید. با این کار در واقع حس بی نظیر و خوشحالی در شما دمیده می شود و انرژی بیشتری به محیط پیرامون شما منتقل می شود. عکس های خانوادگی در جشن تولد و یا مسافرت ها می توانند احساسات شما را تحریک کنند و حس خوبی در شما ایجاد نمایند.

 

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 5 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

با گیاهان آشتی کنید؛ راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

کرونا و قرنطینه خانگی باعث بروز مشکلاتی برای افراد شده است. بیایید این گونه به ماجرا نگاه کنیم که این روزها فرصت خوبی برای رسیدگی کردن به گیاهان می باشد. سعی کنید وقت بیشتری برای آب دادن به گل ها و رسیدگی به آن ها اختصاص دهید. طبیعت می تواند نقش فوق العاده ای در کاهش استرس انسان ها داشته باشد. به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند علاوه بر رعایت نکات بهداشتی در ایام قرنطینه خانگی بیشتر به کارهای مورد علاقه خود بپردازید. پس در ایام قرنطینه خانگی به دلیل ویروس کرونا، حفظ روحیه از اولویت ویژه ای برخوردار است. بر اساس گفته متخصصان سعی کنید سرگرمی های خوب و مفیدی در منزل برای خودتان ایجاد نمایید. آشتی کردن با گیاهان یکی دیگر از ایده های خوب و کاربردی برای ایام قرنطینه خانگی می باشد. چرا که بودن در طبیعت در ایجاد حس شادابی و طراوت بسیار موثر خواهد بود. حال که نمی توانیم هم چون گذشته به دامان طبیعت برویم پس با پرورش گیاهان آپارتمانی، طبیعت را به منزل خود مهمان کنیم. گل و گیاهان آپارتمانی می توانند سبب متعادل کردن هوای منزل شوند و هم چنین استرس را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. گیاهان تاثیر بسزایی در بهبود خلق و خوی اعضای خانواده می گذارند. وقت آن رسیده که گل هایی که برای مدت زمان طولانی روی تراس و بالکن بوده اند را بیشتر از قبل مورد توجه قرار دهید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 6 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ رعایت خواب و استراحت کافی

گاهی می شنویم که افراد در ایام قرنطینه خانگی دچار بی خوابی شده اند. این بی خوابی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. داشتن برنامه برای حضور در صفحات اجتماعی می تواند  جزو بهترین راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا محسوب شود. چرا که تنظیم شدن برنامه ی روزانه باعث منظم شدن زمان خواب در این دوران سخت می شود.

اما توجه داشته باشید برای حفظ سلامت روحی و جسمی، رعایت تعادل در استراحت و خواب از اصول مهم محسوب می شود. اگر می خواهید بدانید راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا چه مواردی می باشند، باید سلامت جسمی خود را با منظم کردن میزان خواب شبانه و داشتن تغذیه خوب و مفید ارتقا ببخشید. ارتقا دادن سلامتی جسم تاثیر مستقیم و بسیار زیادی بر سلامت بودن روح و روان افراد در ایام کرونا و قرنطینه دارد.

 

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا به ویژه برای کودکان

در این بخش به معرفی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا برای کودکان خواهیم پرداخت. در شرایط شیوع ویروس کرونا والدین حتما بیشتر از قبل به سلامت روان و جسم کودکان توجه داشته باشند. به عنوان مثال دقت نمایید که کودک شما در معرض اخبار منفی و دلهره آور قرار نگیرد. کاهش نگرانی در کودکان از موضوعات مهم در راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

یکی از نکات مهم برای حفظ سلامت جسمی و روحی در کودکان توجه به تفاوت های شخصیتی در آن ها می باشد. واکنش کودکان نسبت به استرس یکسان نبوده و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. مثلا در برخی از کودکان ممکن است با علایم گوشه گیری و منزوی شدن مواجه شوید. تعدادی دیگر از کودکان در مواجهه با استرس و اضطراب از تنهایی می ترسند و مدام به پدر و مادر خود می چسبند. در برخی موارد محتمل است کودک به دلیل استرس دچار شب ادراری شود.

والدین عزیز لزومی ندارد جزئیات و اخبار ویروس کووید 19 را کامل برای کودکان شرح دهید. والدین نباید هر روز اخبار این ویروس را در اختیار کودکان بگذارند. صحبت در مورد ویروس کرونا در فضای مجازی، تلویزیون و مکالمات تلفنی با دوستان سعی کنید به دور از حضور از کودکان باشد. از راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا آموزش شیوه های پیشگیری از ویروس به کودکان می باشد. پس به جای آن که تمام اخبار بد درباره ویروس کرونا و اطلاعات غیر ضروری سعی کنید راهکارهای اصولی و بهداشتی برای پیشگیری از ویروس را به کودکان آموزش دهید.

از جمله راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا که در قبال کودکان باید انجام شود، حفظ رابطه ی خود با کودکان است. در واقع به جای استرس داشتن و انتقال آن به کودکان خود بهتر است کودکان خود را آرام کنید و به جای جستجوی موارد عجیب غریب در بین راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا، سعی کنید با برقراری ارتباط نزدیکتر با کودکانتان و اطمینان دادن به آن ها در مورد بهبود شرایط، فشارهای روحی را از آن ها دور کنید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 7راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

به دلیل کرونا برنامه های مهد کودک و تفریح کودکان اغلب دچار اختلال شده است. اما والدین دوراندیش که به راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا اهمیت می دهند، حتما باید این نکته را در نظر بگیرند که جایگزین کردن تفریحات مختلف در خانه می تواند باعث حفظ برنامه ی روزانه ی کودکان در زمان پیش از کرونا داشته باشد. به طور کلی سعی در جایگزین کردن روش های مختلف تفریح ، بازی و آموزش برای کودکان از اصلی ترین راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا است. برای بچه ها طبق برنامه ای که در مهد کودک داشتند، سعی کنید یک برنامه به صورت روزانه تنظیم کنید که هم کودکان شما زندگی خود را شادتر و هدفمندتر می بینند و هم یک برنامه ی

 

 

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 8 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

مرور راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا :

در گام اول حتما به نکات بهداشتی که توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام می شوند، توجه لازم را داشته باشید. این نکات را جدی بگیرید و مطمئن باشید در شرایط فعلی ساده ترین کار می تواند شستن مداوم دست ها، رعایت نظافت فردی و ماندن در خانه باشد. هم چنین سایر نکات بهداشتی که از تلویزیون اطلاع رسانی می شود را جدی بگیرید و اهمیت قائل شوید.

از انتشار اخبار کذب و شایعه در مورد ویروس کرونا بپرهیزید. اخبار مربوط به کرونا را تنها از منابع رسمی و موثق دنبال نمایید و به بازار داغ شایعات توجهی نداشته باشید. همان طور که اشاره شد یکی از راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا این است که بیش از حد به اخبار مربوط به کرونا توجه ننمایید. سعی کنید در کمال آرامش و با رعایت نکات بهداشتی، زندگی روزمره خود را پی بگیرید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 9 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ توجه به آرامش درونی

توجه به انرژی و تفکر مثبت از مهم ترین راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا به شمار می رود. حتی الامکان استرس و تنش را از زندگی خود دور نمایید. بدبینی، ترس و اضطراب می توانند سبب کاهش سیستم دفاعی بدن شوند. و اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شود، این ویروس زودتر به بدن شما غلبه می کند. به همین خاطر روانشناسان توصیه می کنند در این روزها بیشتر از گذشته به سلامت روان خود اهمیت دهید و هیجانات، اضطراب و استرس را کنترل کنید. در این راستا پزشکان و روانشناسان مرکز مشاوره تلفنی راهکارهایی برای کاهش استرس ارائه داده اند. برای مثال همان طور که در مقاله اشاره شد، سعی کنید این روزها را با درست کردن کاردستی برای کودکان، آشپزی و پختن غذاهای جدید، دعا خواندن و مناجات با خدا و دیگر فعالیت های مثبت بگذرانید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 10 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ احوال پرسی و معاشرت با دوستان

معاشرت و حفظ روابط اجتماعی با فامیل و دوستان به عنوان راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا معرفی می شود. همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم در شرایط قرنطینه خانگی حفظ روحیه و نشاط از جمله اقدامات مهم به شمار می رود. برای پیشگیری از افسردگی و استرس سعی کنید وقت خود را با معاشرت دوستان و صحبت از خاطرات خوب سپری کنید. در مکالمات تلفنی و تصویری کمتر به موضوع کرونا بپردازید و بیشتر به حرف های امیدوارکننده بسنده کنید.

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ شرکت در سرگرمی و چالش های مجازی مانند اینستاگرام

ایجاد سرگرمی مشترک با دوستان مثلا مسابقه تلفنی و یا حل معما از پیشنهادات و راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا می باشد. تعدادی از افراد سرگرمی و بازی های خلاقانه برای روزهایی که در قرنطینه خانگی هستیم، آماده کرده اند. با استفاده از تماس تصویری و یا از طریق فضای مجازی مانند اینستاگرام همدیگر را به چالش های مختلف دعوت می کنند. مثلا یکی از چالش های افراد در اینستاگرام، دعوت یکدیگر به استوری و پست گذاشتن عکس های دوران کودکی و یا عکس با لبخند بود. این گونه پویش ها و فعالیت های اجتماعی می تواند در سرگرم کردن و کاهش استرس مردم جامعه تاثیرگذار باشد. مهم ترین راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا آن هایی هستند که بتوانند شادی و تحرک را در زندگی افراد ایجاد کنند.  استفاده ی درست از فضای مجازی در روزهای قرنطینه به دلیل کرونا می تواند لحظات خوشی را برای همه افراد چه نوجوانان و چه میانسال ها ایجاد کند. البته شایان ذکر است که این نوع از راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا اگر در کنار یادگیری مطالب علمی در دنیای مجازی باشند، یک دوران علمی تفریحی را برای ما به ارمغان خواهند آورد.

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛ رعایت اصول تغذیه مناسب و مغذی

از دیگر راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا، توجه به تغذیه خود و اعضای خانواده تان می باشد. سعی کنید از مواد غذایی مفید استفاده نمایید تا ویتامین، پروتئین و مواد مغذی لازم به بدن شما برسد. جسم سالم و قوی می تواند به عنوان سد و مانع در برابر ویروس کرونا عمل نماید.

بررسی راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

Figure 11 راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا

راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا؛

در صورتی که این روز ها دچار استرس و اضطراب افراطی شده اید، حتما با روانشناس و متخصص مشورت نمایید. ممکن است برخی از افراد در شرایط قرنطینه فعلی دچار فشار روانی و تنش های عصبی شوند. برای رهایی از تفکرات وسواس گرایانه، استرس، فشار روانی و اضطراب مشورت با مشاور راهگشا خواهد بود. پس اگر علایم افسردگی، استرس و ... در خود یا اعضای خانواده تان مشاهده کردید از روانشناسان زحمت کش، دلسوز و معتمد کمک بخواهید. در این راستا مشاور می تواند به شما کمک شایانی نماید و راهکارهای سلامت روان در زمان کرونا را به شما معرفی کند.