مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

آگورافوبیا؛ هراس از محیط‌های وسیع

آگورافوبیا نوعی ناتوانی ناشی از اضطراب است که منجر به هراس و شانه خالی کردن فرد از حضور در موقعیت‌هایی خاص می‌شود؛ موقعیت‌های خاصی که به خاطر بزرگی و گستردگی فضا فرد دچار حس ناتوانی شده و چنین فکر می‌کند که امکان خروج وجود ندارد. غلبه این حس بر فرد باعث می‌شود تا نوعی حس بی دفاعی یا شرمندگی در ضمیر او ایجاد شود. افرادی که به اختلال روانی آگورافوبیا مبتلا هستند، از اینکه در فضاهای بزرگی مثل فضاهای مختص به حمل و نقل عمومی، فضاهای باز بازارها و سوله‌های بسیار بزرگ صنعتی واهمه دارند. فوبیا یک ترس عادی و روزمره نیست بلکه نوعی اختلال(مرض) وحشت‌زدگی یا پانیک مزمن و قوی است. در بسیاری موارد درمان این بیماری بدون مشاوره روانشناسی ممکن نیست.

آگورافوبیا

تشدید این فوبیا موجب گسست روابط اجتماعی فرد خواهد شد

تشدید سریع

اضطراب مضاعف ناشی از آگورافوبیا موجب آن می‌شود تا فرد مبتلا چنین برداشت کند که راهی برای خروج از محیط در دسترس نیست و در صورت هر خطر احتمالی او نمی‌تواند از محل بگریزد. این نوعی حس عجز و ناتوانی تلخ برای او به همراه دارد. مبتلایان به آگورافوبیا ممکن است دچار حمله اضطرابی شدیدی شوند اما مسئله اصلی فقط خود حملات نیست بلکه فرد پس از مواجهه چند باره با این بحران، به شکلی غیر ارادی این هراس را در خود گسترش می‌دهد. اگر از مشاوربرای انسداد مسیر پیشرفت بیماری کمک گرفته نشود، رشد آن می‌تواند ترسناک‌تر شود. این یعنی هر بار پس از یک حمله آگورافوبیا بیش از پیش در او تشدید خواهد شد.

آگورافوبیا

این فوبیا برخلاف ظاهر ساده‌ای که دارد، می‌تواند باعث پیدایش یک بحران حاد شود

یک تجربه تلخ

مبتلایان به آگورافوبیا در مکان‌های عمومی آرامش نداشته و نوعی هراس مداوم را تجربه می‌کنند؛ در مکان‌های با ازدحام شدید این موضوع بسیار چشمگیرتر خواهد بود. مبتلایان به فوبیای مزمن آگورافوبیا احساس می‌کنند که در هر حال و زمانی به یک همراه نیاز دارند. این موضوع از حس ناتوانی در حل مشکلات و خطرات احتمالی ناشی می‌شود و فشار عصبی ناشی از این ناتوانی در انجام امور روزمره به شکل انفرادی، خود می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد اختلالات دیگری باشد که در بلندمدت گریبان‌گیر مبتلا به آگورافوبیا خواهد شد. اگر در طول درمان این بیماری، مشاوره روانشناسی پیوسته صورت نگیرد، ممکن است سایر مشکلات قوت بگیرند.

فرد مبتلا به آگورافوبیا چه علائمی دارد؟

مبتلایان به آگورافوبیا از انجام دادن موارد زیر یا هراس دارند یا در حالت ضعیف‌تر این بیماری، حس ناخوشایندی دارند.

·        ایستادن در جاهایی با ازدحام شدید

·        تنها بیرون رفتن از خانه(در حالت پیشرفته بیمار به وضعی می‌رسد که حتی اتاق خود را ترک نمی‌کند)

·        فضاهای باز بسیار بزرگ

·        استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل متروها، اتوبوس و قطارهای مسافربری

این موقعیت‌ها برای مبتلایان اضطراب شدیدی به همراه دارند چون افراد در این شرایط دچار حس ناتوانی شدیدی خواهند شد. این ناتوانی به خاطر ترس از محبوس شدن در این فضاهای بزرگ است؛ مبتلا حس می‌کند نمی‌تواند از محیط خارج شود!

در ادامه باید خاطرنشان کرد که این ترس مزمن معمولاً از قواعد خاصی پیروی می‌کند. این قواعد به شرح زیر هستند:

·        این فوبیا کاملاً ناشی از قرارگیری در محیط است. پس از خروج به شکل ملموسی فروکش کرده و در طول مدت از بین می‌رود.

·        این فوبیا اگر جدی گرفته نشود به طرز فجیعی باعث تضعیف روابط اجتماعی شما خواهد شد. اکثر اطرافیان فرد درک درستی از آن ندارند و اجتناب فرد از برقراری رابطه را نوعی توهین قلمداد می‌کنند.

·        وقوع حملات آگورافوبیا به هیچ‌وجه ربطی به یک ترس منطقی و قابل فهم در فضای اطراف ندارد. یعنی برای رخ دادن آن وجود خطر محیطی یک پیش‌نیاز نیست.

·        در اکثر مواقع همراهی یک فرد معتمد باعث می‌شود تا مبتلا به آگورافوبیا بتواند با ترس خود به درستی مواجه شود.

·        هراس از یک محیط گاهاً حتی تا شش ماه در روان فرد باقی مانده و بر اعمال او اثرگذار خواهد بود.