مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

اعتماد به نفس یکی از مفاهیم خاص علم روانشناسی و شخصیت شناسی مطرح می شود. در حقیقت اعتماد به نفس را می توان اصلی ترین نیروی ذهنی و روانی دانست که می تواند محرک انجام گرفتن یا نگرفتن کاری باشد. از این رو داشتن اعتماد به نفس می تواند انجام امور را راحت تر، سریع تر و بهتر بکند.

این که اعتماد به نفس چگونه می تواند این اتفاقات را رقم بزند و داشتن اعتماد به نفس چه نقشی در زندگی ما دارد و خوبی ها و بدی های آن، بسیار سخن گفته شده است و در این مقاله مجال آن نیست که در این باره حرف بزنیم. بحث اصلی و سوال اساسی ما این است که چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم؟

اعتماد به نفس برعکس چیزی که در ابتدا به نظر می آید یک ویژگی تمام ذاتی نیست. بلکه یک ویژگی قابل یادگیری و افزایش دهنده است. درست مثل قدرت تکلم انسان . انسان در ذات خود قدرت تکلم دارد اما باید یاد بگیرد چگونه آن را بهبود ببخشد تا درست تر حرف بزند و سخن بگوید. اعتماد به نفس نیز یک همچنین شرایطی دارد. اما متاسفانه در خانواده های ما، به خصوص نسل های گذشته چندان به این موضوع توجه نشده است و این باعث ضعیف ماندن این بخش اساسی از روح شده است. گرچه هرچه از عمر انسان می گذرد قدرت یادگیری دچار ضعف می شود اما مغز انسان همچنان قدرت بالایی دارد. بنابراین ناامید نشوید. اما چیزی که مسلم و مشخص است برای یادگیری صد در صد توانایی و مهارت اعتماد به نفس و به کارگیری آن در زندگی شخصی نیاز به یک مشاور و مرکز مشاوره به خوبی احساس می شود. با این حال برای شروع کار چند کار پایه ای را می توان برای افزایش اعتماد به نفس انجام داد. در ادامه به این موارد می پردازیم.

 اعتماد به نفس

دو روش ساده اما کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

دو روش ساده اما کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

1-      نگاه دیگران مهم نیست: شما وقتی از یک خیابان یا پیاده رو عبور می کنید انسان های بسیاری را می بینید و از کنارتان رد می شوند. این آدم ها خوب یا ید، با ظاهرهایی معمولی یا عجیب هرچه که باشند به مدت چند ثانیه بیشتر در جلو چشمان شما قرار ندارند. و در ذهن شما هم مدت زمان بسیار محدودی زنده خواهند بود. حال این را از زاویه دید کسی که شما را در خیابان می بیند بیان کنیم. دقیقا به این نکته میرسیم وقتی شما برای ذهن بیشتر افرادی که میشناسید و نمیشناسید بیش از چند دقیقه زنده نیستید، زندگی می تواند برای شما راحت تر باشد. این را وقتی بفهمید و باور کنید بار اصلی را از روی دوش خود برمیدارید و راحتتر می توانید تصمیم بگیرید و عمل کنید.

2-      توانایی های خود را شناسایی کنید: یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات ما در مفهوم اعتماد به نفس این است که نمی دانیم به چه دلیل باید اعتماد به نفس داشته باشیم. پیدا کردن یک توانایی خاص یا معمولی، داشتن یک حس خاص یا حتی انجام یک کار خوب، می تواند دلیل خوبی باشد تا اعتماد به نفس شما همچنان به حیات خود ادامه دهد. در ابتدا فکر می کنیم که ما باید دنبال  اتفاقی خاص بگردیم و این کار را مشکل می کند. اما باور کنید که هیچ نیازی به خاص بودن اتفاقات و توانایی ها نیست. اگر روزی در جایی به پیرمردی کمک کردید و یا اگر می توانید خوب فیلم سینمایی را متوجه شوید یا اگر استادتان یک بار از شما ابراز رضایت کرده است و یا هزاران مثال دیگر، کافی است تا اعتماد به نفس را به شما برگرداند و زندگی را برای شما شیرین کند.

این دو روش کلی ترین روش ها برای افزایش اعتماد به نفس و پایه ترین آن ها محسوب می شود. اما با این حال روش ها و تمرین های بسیار دیگری نیز وجود دارد که به نظر برای گذراندن آن ها و به ثمر نشاندن درخت اعتماد به نفس، نیاز است که با یک مشاور و یا یک مرکز مشاوره همراهی داشته باشید.