مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

 

 

استرس
این روزها نمیتونم خوب تمرکز کنم. طرف خیلی زود از کوره درمیره. اصلا اعصاب نداره دستش یه سر روی بوقه. نمیدونم چرا ولی نمیتونم درست و حسابی بخوابم. به طرف میگی بالای چشمش ابرو هس؛ بهش بر میخوره.... همه ما کم و بیش در طول روز چنین عباراتی را می‌شنویم اما کمتر کسی هست که به این فکر باشد که عامل چنین وضعیتی چیست؟ در ادامه بطور کاملا علمی ولی به زبانی ساده به سوال فوق پاسخ خواهیم داد.

آیا میدونستین که موارد فوق ، درواقع همون استرس خودمون هستن؟

اول بگیم اصلا استرس چی هست؟

استرس
 استرس یک احساس طبیعی درونیه این حس درونی حاصل یکسری فعل و انفعالات طبیعی بدن از جمله ترشح بعضی هورمون ها مثل هورمون ستیز و گریزه یعنی آدرنالین و نورآدرنالین ... استرس یک پدیده طبیعیه که درون همه ما آدم ها و حتی حیوانات وجود داره ... اما نکته مهم اینه که بیاد داشته باشین ، این حس درونی نه تنها بد نیست بلکه خیلی هم خوبه و درواقع باعث میشه تا شما بتونین کارهای عادی و روزانه خودتون رو بکنین و برای زندگی کردن بجنگین  .حالا فرض میکنیم کسی این حس درونی را نداشته باشه،  نتیجه چی میشه؟  انسانهایی که عین تنبل خان به یه  جا چسبیده اند وحال حرکت ندارن.

 اما سر دیگر این طیف اینه که این استرس بطور مرضی زیاد بشه که تبدیل به اضطراب میشه و زندگی فرد رو هم مختل میکنه . مثلا دانش آموزی کنفرانس ارائه میده اما علیرغم تسلطی که داره به تنه پته میفته و ضربان قلبش بالا میره و احساس میکنه که مغزش خالی شده.

علایم اضطراب چیه؟

بیقراری، مشکل تمرکز وحواس پرتی ، اختلالات خواب ، پرخوری عصبی یا بی اشتهایی،  زودرنجی،  پرخاشگری،  مشکلات گوارشی مثل اسهال

 

استرس
البته در دراز مدت هم عواقبی داره مثل سرطان و مشکلات قلبی-عروقی.

چطور میشه فردی اضطراب میگیره؟

محققان میگن که اضطراب نتیجه تاثیر متقابل بدن و محیطه.  یعنی اولین عاملی که روی فرد تاثیر میزاره ژنتیک فرده. به اطرافیانتون نگاه کنین دو نفرباشرایط کاملا یکسان اما یکی از اونها با غلبه به استرس خودش رئیس فلان شرکت میشه ودیگری با اعتیاد در گوشه ای از خیابون فوت میکنه.

از طرف دیگر محیط هم تاثیربسیار زیادی داره. یعنی انسان از زمان تولدش به تدریج یاد میگیره که توی شرایط مختلف چطور رفتار کنه و چطور در برابر مشکلات از خودش رفتار بروز بده. مثلا یکی وقتی احساس ناراحتی میکنه پرخاش میکنه و یکی دیگه میگیره میخوابه و دیگری به مواد مخدر پناه میبره.

خوب پس تا اینجا متوجه میشیم که اگر ما اضطراب داریم بخاطر ژنتیک و تربیت اشتباه ماست! امانباید ناامید شویم. ما یک انسان مختاریم و راهکارهایی برای تغییر داریم...

راهکارمون چیست؟

1.دارودرمانی

 داروهایی مثل سرترالین ، فلوکستین با تاثیر روی پایانه های عصبی باعث ایجاد یک حالت بیخیالی میشود.طوریکه فرد نسبت به تمام اتفاقات بیخیال شده و راحت ترین خواب را خواهد داشت! خوب این خوبه یا بد؟  گفتیم استرس عامل انجام امور روزمره است حال اگر کل این فرایند رو سرکوب کنیم دیگر به امور عادی زنرگی خود هم نمیتونیم برسیم!

 

2. استفاده از روشهای مدیریت استرس ( کوپینگ ) برای مقابله با مشکلات است. البته ممکن است ، عامل مشکلزا ازبین برود یا شاید هم نه! خوب این روش ها چیست؟ این روشها شامل یکسری راهکارهایی جهت تغییر سبک زندگی میباشد که شامل گفتار درمانی و رفتار درمانی است. این شیوه ها باید به کمک یک روانشناس انجام گیرد.

     مثلا کمک به مدیریت زمان، اختصاص فرصتی جهت دورهمی های  خانوادگی، کتاب خواندن، دعا کردن، آواز خواندن ، انجام کارهای هنری و کارهای گروهی  مثل شرکت در   کارهای خیریه

3.اکوتراپی یا طبیعت درمانی که شامل ورزش در فضاهای سبز یا طبیعت گردی است. البته کارهای داوطلبانه در طبیعت هم کمک کننده خواهد بود.

 

4.درمانهای مکمل و جایگزین مثل ماساژ درمانی با استفاده از روغن های گیاهی خوشبو ، یوگا، مدیتیشن، اروماتراپی و طب سوزنی

 

 یه راه ساده و بسیار موثر اینه که روی یک کاناپه  دراز بکشید چشمانتان را بسته و خود را روی یک قایق در یک دریای آرام تصور کنید . سعی کنید صدای موج ها را بشنوید.  نسیم آرامی صورت شما را نوازش میکند. عضلات بدنتان را شل کنید . آرام آرام تمام افکار منفی را از خود دور کرده و روی قایق زیر نسیم خنک شروع به تنفس عمیق کنید. بعد از ۵ دقیقه به آرامی چشمانتان را باز کنید.

 

استرس

اروماتراپی یا رایحه درمانی استفاده از روغن های گیاهی معطر مثل رز ،  شکوفه پرتغال  و... جهت استشمام یا استفاده دروان حمام است.

استرس

در مجموع باید گفت دارودرمانی باید همراه با روشهای کوپینگ گردد تا بتواند بهترین نتیجه را بدهد. تمام پزشکان با توجه با گایدلاین های موجود، داروهای تقریبا یکسانی برای درمان اضطراب تجویز میکنند. اما بهترین درمان نصیب کسی خواهد شد که بخواهد تغییری در زندگی خود ایجاد کند و خود را لایق بهترین زندگی بداند. پس بهترین درمانگر هرشخص ، خود اوست و بهترین مرکز درمانی ، خانه و خانواده است. خانواده بهترین کانون جهت کمک به فرد جهت کاهش اضطراب و بهبود عملکرد زندگی است.

برای دریافت توصیه های حرفه ای تر از طرف مشاورین خبره توسط مرکز مشاوره در اصفهان با ما تماس بگیرید