مرکز مشاوره هرمس بهترین مرکز مشاوره در اصفهان و متخصص در بهبود فردی و اجتماعی

12 گام زندگی :

همه ی ما به دنبال یک زندگی ناب و بدون دغدغه هستیم . آرامش و رفاه در کنار خوشبختی را آرزومندیم و برای رسیدن به آن همواره در تلاش هستیم. همواره از تمامی ایده آل ها برای رسیدن به زندگی ناب استفاده می کنیم اما همچنان احساس رضایت نخواهیم کرد. بسیاری از نظریه ها از جمله 12 گام زندگی برای رسیدن به زندگی ایده آل و ناب ارائه شده است. افراد بسیاری با استفاده از این نظریه ها توانسته اند، پله های خوشبختی را طی کرده و از افراد موفق در جامعه باشند. برای دستیابی به زندگی مطلوب از دیدگاه خود، بهتر است از خودمان آغاز کنیم . ایجاد تغییرات مناسب یکی از انواع 12 گام زندگی و از جمله گام های بلندی خواهد بود که می تواند در این راستا ( خوشبختی ) به یاری ما بیاید. اما گام های بسیار زیادی وجود دارند که در این مبحث با اشاره به این گام ها و همچنین نحوه ی اثرگذاری آنها بر روی زندگی خود و نیز دیگران ،می توانیم راه های خوشبختی را پیدا کرده و به راحتی آنها را طی نماییم .

دوازده گام زندگی

12 گام زندگی

12 گام زندگی در رسیدن به موفقیت :

12 گام زندگی ؛ گام اول :

·       مسئولیت پذیری :

یکی از تلاش ها برای ساختن زندگی ایده آل و مناسب از نظریه 12 گام زندگی افزایش مسئولیت پذیری و یا ایجاد مسئولیت پذیری در زندگی خویش خواهد بود. قبول اینکه مسبب تمامی اتفاقاتی که در طی مدت زندگی برای شما رخ داده است ، خود شما بوده اید، یکی از گام های اصلی در اصول 12 گام زندگی برای مسئولیت پذیری خواهد بود. اغلب افراد انگشت اشاره ی خود را به سمت دیگران هدایت می کنند تا از این مسئولیت خود را رها نمایند. اما این باور غلط می تواند زندگی شما را از کیفیت اصلی خود خارج نماید. فردی که معنای اصلی مسئولیت پذیری را درک نکرده باشد، هیچگاه همسر مناسب ، پدر یا مادر مناسب ، مدیر مناسب و حتی کارمند مناسبی نیز نخواهد بود. شاید عوامل بیرونی بر روی تصمیمات شما اثرگذار باشند، اما نهایتا این شما هستید که باید برای تصمیم گیری مناسب اقدام نموده و نتیجه‌ی این اقدام را پذیرا باشید. اغلب مسئولیت پذیری در دوران کودکی افراد شکل خواهد گرفت. والدین ایده آل همواره به فکر تربیت کودکان موفق خواهند بود. از این رو با راهنمایی مراکز مشاوره که در تمامی شهرها از جمله مرکز مشاوره در اصفهان ، در تهران و در مابقی شهرها و روستاها وجود دارد، می توانند فرزندان موفقی را تربیت نمایند. افراد باید نگرش سرزنش دیگران برای موفق نشدن خود را ،کنار گذاشته و از شکست های خود تجربه کسب نمایند.

مسئولیت پذیری

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام دوم :

·       هدفمند بودن :

زندگی کردن برای رسیدن به اهداف بی نظیر ، افراد را به هر چالشی دعوت خواهد نمود. افراد بسیاری وجود دارند که با در برداشتن مشغله های فکری و جسمی بسیار زیاد ،همچنان از زندگی خود رضایت نداشته و بی انگیزه به طی کردن روزها و ساعت ها مشغول می باشند. این افراد برای جامعه هرگز افراد ایده آلی نخواهند بود. از این جهت نه تنها در جامعه بلکه در خانواده نیز به راحتی طرد شده و کنار گذاشته می شوند. برای داشتن یک زندگی جذاب و ایده آل بهره مندی از هدف بسیار حائز اهمیت خواهد بود. افرادی که بدون هدف به زندگی خود می پردازند همواره از نظر روحی و جسمی خسته و خشک خواهند بود. اگر به دنبال آموزش، هدفمندی برای فرزندان خود هستید ابتدا این موضوع را در خود پرورش داده و سپس به فرزندان خود انتقال دهید. تعریف کردن آرزوها و نحوه ی دستیابی به آنها می تواند زندگی را برای شما هدفمند سازد و همچنین در طی کردن 12 گام زندگی همراه شما باشد .

 هدفمند بودن

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام سوم :

·       خودباوری :

اغلب افرادی که در زندگی خود از مشکلات بسیار کوچکی آزرده خاطر می شوند و نیز کنجی را در برگرفته و منزوی می گردند اغلب از توانایی های خود اطلاعای نداشته و برای بروز این توانایی ها هیچ اقدامی را در پیش نگرفته اند. ذهن شما می تواند شما را به هر سمتی که می خواهد هدایت کند. اگر در ذهن خود بتوانید توانمندیهای خودتان را باور داشته باشید می توانید یکی از 12 گام زندگی را برداشته و فرد بسیار موفقی برای جامعه باشید. پاسخ مناسبی برای شکایات از خودتان در ذهن خود یافته و مرور نمایید. برای مثال من چاق هستم ، در برابر این شکایت می توانید در ذهن خود اتفاقات ایده آل را بررسی نموده و پاسخ مناسب را ابراز نمایید. برای پاسخ دادن به این سوال می توانید از جملاتی مانند : باید به دنبال باشگاه مناسبی باشم . در باشگاه دوستان جدیدی پیدا خواهم کرد. پیاده روی صبحگاهی حال مرا دگرگون می سازد و .. می توانند پاسخ های مناسبی برای شما باشند.

خودباوری

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام چهارم :

·       ترس :

اضطراب و ترس از مواردی می باشند که تمامی ما در دوره ای از زندگی خود شاهد آن بوده ایم . این موارد به دلایل گوناگونی ممکن است در زندگی ما رخ دهند. بسیاری از افراد هراس و ترس را از دوران کودکی با خود یدک کشیده و همواره با همان ترس ها به زندگی خود ادامه داده اند. این افراد از جمله افراد آسیب پذیر جامعه خواهند بود. ترس کنار گذاشته شدن ، ترس از عدم موفقیت ، حتی ترس از تاریکی در  بسیاری از افراد وجود دارند، که ریشه در دوران کودکی افراد خواهند داشت. بسیاری از مدیران و همچنین افراد موفق در زندگی های حقیقی و حقوقی خود با ترس های زیادی روبرو بوده اند. طبق نظریه 12 گام زندگی ترس های مخرب باید کنترل شده و یا از بین بروند. برای نمونه ترس از شکست دوباره ،می تواند سبب عدم انجام فعالیت در افراد گردد. برخی از شکست ها می تواند برای افراد تجربه های بسیار مفیدی باشند.

ترس

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام پنجم :

·       تصمیم گیری :

  ارزیابی تصمیم گیری های خود و نحوه ی اثرگذاری تصمیم گیری ها بر روی شرایط سخت از جمله گام های موثر در 12 گام زندگی  موفق خواهند بود. تصمیم گیری در اصول 12 گام زندگی موفق می تواند اثرات بسیاری را بر زندگی افراد داشته باشد. برخی از افراد با تصمیم گیری های نامناسب و غلط بخشی از عمر و زندگی خود را از دست خواهند داد. بر اساس گام تصمیم گیری هوشمندانه در زندگی ، نه تنها افراد در زندگی حقیقی خود بسیار موفق خواهند شد بلکه در زندگی حقوقی نیز به مراتب پله های ترقی را طی نموده و از بهترین جایگاه برخوردار خواهند شد.

 تصمیم گیری

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام ششم :

·       پیروی از اهداف

اگر افراد از اهداف خاصی در زندگی خود پیروی کرده و به دنبال رسیدن به آن باشند نه تنها شوق زندگی کردن در آنها به راحتی حس خواهد شد بلکه حس زندگی را نیز در اطرافیان به جوشش درخواهند آورد. هرگز به این فکر نباشید که آرزوها دست نیافتنی می باشند. حتی تلاش کردن برای رسیدن به آرزوهای دست نیافتنی به اندازه ای شیرین خواهد بود که شما را گاهی به سمت آرزوها و اهداف جذاب دیگر خواهد کشاند. با پرورش دادن رویاهای بزرگ در ذهن خود می توانید نقشه های ایده آلی برای رسیدن به آنها تنظیم نموده و کوله بار خود را برای رسیدن به آن آرزوها آماده کنید. با پیروی کردن از اهداف می توانید یکی از گام های مربوط به 12 گام زندگی را به بهترین نحو انجام دهید .

پیروی از اهداف

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛گام هفتم :

·       نگرش مثبت :

تصمیم بگیرید که از شکایت کردن صرف نظر کنید. به دنبال راه حل های جدید برای پاسخ دادن به شکایات خود باشید. استعداد های خود را هر روز به خود یادآوری کنید. از استعدادهای خود در طول روز استفاده نموده و لذت ببرید. در زندگی خود تغییرات مناسبی را انجام دهید و همواره با خود ذکر کنید که من این تغییرات ناب را انجام داده ام. از راه حل هایی که مرکز مشاوره در خدمت شما قرار می دهد استفاده کنید. از تمرین های روزانه ای که سبب می گردد خودباوری در شما افزایش یابد ، بهره مند گردید. منفی نگری را از خود دور کنید و به جای آن واقع گرا باشید. استفاده از نگرش مثبت در زندگی ،می تواند درب های موفقیت را بر روی شما باز کند.

نگرش مثبت

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام هشتم :

·       یادگیری :

علم و دانایی از جمله مواردی از 12 گام زندگی موفق می باشد که هیچگاه از انتها برخوردار نخواهد بود. تا بشر بر روی زمین زندگی خواهد کرد، علم نیز هر روز بیشتر و بیشتر خواهد شد. یادگیری موجب می شود که دید شما نسبت به طبیعت و هر آنچه درون آن است بسیار تغییر پیدا کند. انگیزه ی جدید شما می تواند یادگیری موارد جدید باشد. برای یادگیری موارد جدید همیشه در جست‌وجو و آماده باشید.

12 گام زندگی ؛ گام نهم :

·       الگو داشته باشید :

همواره برخی از افراد موفق در زندگی خود ، از افراد موفق دیگری الگو برداری نموده اند. همیشه برخی از افراد به دنبال راه هایی برای رسیدن به بهترین ها هستند . می توان از این راه ها به عنوان یکی از 12 گام زندگی موفق، نام برد. از این رو باید نحوه ی دسترسی افرادی که به آنها دست یافته اند را کاوش نمایند. برای نمونه باید در نظر داشته باشید که در زمینه ی کاری شما چه افرادی از بقیه موفق تر هستند؟ بهتر است از شیوه ی کاری آنها استفاده نمایید. همچنین در زندگی حقیقی خود بنگرید که چه زمانی در زندگی از ارزش بیشتری برخوردار خواهید بود؟ کدام یک از اطرافیان شما از موفقیت و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند؟ روش آنها برای دستیابی به این میزان از محبوبیت و موفقیت چه چیزهایی خواهد بود؟

الگو داشته باشید

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛گام دهم :

·       شنوا باشید :

با توجه به بسیاری از کتاب های روانشناسی می توان بر اساس برخی از نظریه ها مانند نظریه یادگیری بین نمود که ، برای یاد گرفتن مطالب نو و جدید باید چند صد بار شنید. میزان شنیدن به اندازه ای اهمیت دارد که می توان از این گام در 12 گام زندگی به عنوان گام تاثیرگذار بر روی روابط نیز نام برد. زمانی که شما در شنیدن شکیبایی را پیشه کنید ، می توانید سخنان را در ذهن خود حلاجی کرده و به خاطر بسپارید. پس از شنیدن مناسب می توانید عکس العمل بسیار ایده آلی برای شنیده های خود در نظر گرفته و انجام دهید.

شنوا باشید

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام یازدهم :

·       مشورت کنید :

یکی از راه حل های بسیار مفید در 12 گام زندگی های حقیقی و حقوقی افراد ،استفاده از مشاوره های مناسب خواهد بود. باید در نظر داشته باشید که از مشاوره هایی استقبال کنید که ضمن داشتن تجربه و تخصص کافی در زمینه ی مشاوره ،برای رسیدن به اهداف ،شما را همراهی نمایند. گاهی مطالعه نمودن برخی از کتاب ها می تواند مشاوره ی بسیار مناسبی برای شما باشند. در برخی از مواقع نیز مشورت کردن با افراد خاصی می تواند ایده های مناسبی را در شما پرورش دهد. با جمع آوری اطلاعات از افراد می توانید بهترین و هوشمندانه ترین انتخاب را انجام داده و از نتیجه ی آن لذت ببرید. خود محوری و همچنین استبداد در رای خود ، می تواند از عوامل بسیار مخرب باشد. بسیاری از پیشرفت ها محصول تعامل و هم اندیشی افراد با دیگران خواهد بود.

مشورت کنید

12 گام زندگی

12 گام زندگی ؛ گام دوازدهم :

·       وقت طلاست :

همگی با این جمله آشنا هستیم که وقت طلاست. هیچگاه سنی را که هم اکنون در آن به سر می برید را تجربه نخواهید کرد. استفاده ی مناسب از زمان برای زندگی حقیقی و حقوقی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در زمان مناسبی شما می توانید برای کار کردن در یک اداره توان کافی را داشته باشید. همچنین در سن مناسبی شما می توانید برای بچه دار شدن تصمیم بگیرید. استفاده از مقوله ی زمان می توان یکی از گام های بسیار مهم در 12 گام زندگی باشد. زندگی کردن یعنی لذت بردن از لحظاتی که در آن هستیم و ساختن لحظاتی که در آن خواهیم بود. اما متاسفانه برخی از افراد با کوله باری از گذشته زندگی می کنند. سخنانی مانند اینکه در گذشته اگر درس می خواندم ، در گذشته اگر سفر می کردم ، در گذشته اگر ازدواج می کردم ،در گذشته اگر از خود گذشتگی می کردم و برخی از این جملات فقط در گذشته مانده اند. بهتر است از هر زمان برای همان زمان استفاده نمود. حال که دیگر درس نخوانده ام می توانم تجربه کسب کنم، اگر در گذشته ازدواج نکرده ام ، اکنون می توانم ازدواج کنم و ... می تواند زمان را برای شما بسازد.